Przebranżowienie, czy to dla mnie?

Czasy, kiedy pracowaliśmy w jednej firmie 20-30 lat już dawno minęły. Badania pokazują, że średnio będziemy zmieniać zawód 7 razy podczas naszego życia. Nadchodzi czwarta rewolucja przemysłowa, która zmieni i zautomatyzuje rynek pracy. Żeby nie zostać cyfrowym analfabetą, będziemy musieli się stale dokształcać. Szczególnie ważne będą umiejętności cyfrowe. Analizując obecne trendy przyjmujemy, że zawody przyszłości będą związane z cyberbezpieczeństwem, uczeniem maszynowym, a także personalizacją i „uczłowieczaniem” sztucznej inteligencji. 

Rynek IT kusi młodych dobrą pensją i elastycznym czasem pracy.

Tworzenie stron z wykorzystaniem popularnych narzędzi i platform to  głównie szansa dla młodych, wciąż uczących się ludzi na dodatkowy zarobek. Świadczy o tym odsetek freelancerów przyjmujących jedno zlecenie raz na kilka miesięcy: to aż 14 proc. ankietowanych. Tworzenie stron i sklepów www to także druga branża po programowaniu, w której blisko połowa (43 proc.) ankietowanych wykonuje 1-2 zlecenia miesięcznie. Kolejne 26 proc. realizuje do 5 zleceń w ciągu miesiąca.

W tej branży jest najniższy odsetek zarobków powyżej 10 tysięcy złotych (2 proc.). 22 proc. ankietowanych zarabia do 3 tysięcy złotych, 14 proc. osiąga do 5 tysięcy dochodu, a 21 proc. – czyli o jeden punkt procentowy mniej niż programiści – zarabia do 10 tysięcy złotych.

Zaskoczenia pewnie nie będzie, gdy napiszemy, że pod względem wysokości zarobków wśród freelancerów prym wiedzie właśnie programowanie. To właśnie wśród freelancerów pracujących w IT odsetek tych zarabiających na zleceniach powyżej 10 tysięcy złotych jest najwyższy.

Junior na rynku nie ma jednak lekko. Wymagania są wysokie, a konkurencja ogromna. W sieci jest bardzo dużo reklam kursów, wideoblogów, a także „mentorów”, którzy obiecują, że już po kilku miesiącach nauki będziesz w stanie zdobyć pierwszą pracę.

Czy mijają się z prawdą?

Niestety (i na szczęście dla klienta), kilkumiesięczny kurs nie sprawi, że będziesz dobrym programistą. Musisz uzbroić się w cierpliwość, mieć dużo pokory i samozaparcia. Nic samo się nie stanie.

Potrzebne Ci będą Hard Skills, jak: profesjonalna wiedza techniczna, znajomość języka programowania, rozumienie procesu tworzenia programu itp. oraz Soft Skills, jak: komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, kreatywność, punktualność, odpowiedzialność, bardzo dobra znajomość języka angielskiego (to w tym języku komunikują się programiści) oraz dużo wiary w siebie.

Warto zainteresować się, czy w danym regionie są dostępne fundusze unijne przeznaczone właśnie na zmianę branży oraz darmowe kursy online, często dostępne na youtube. Jeśli już coś potrafisz, szukaj projektów, w których możesz wykorzystać swoją wiedzę, nauczyć się pracy w zespole i  szlifować umiejętności.

Ostatnie lata pokazują, że branża IT to jedna z najstabilniejszych gałęzi gospodarki. Pracując w sektorze nowoczesnych technologii można liczyć zarówno na stałość zatrudnienia, większą elastyczność, nieustanny rozwój, ale też na dobre i coraz lepsze wynagrodzenie. I mimo wzrastającego zainteresowania przebranżowieniem, specjalistów w tej branży wciąż brakuje.

Powodzenia!

Usprawnij procesy biznesowe dzięki Salesforce i HeyCloud

Chcesz poznać naszą ofertę?

Umów się na 15-minutową darmową konsultację z zespołem Sales.

Dodaj komentarz

Pomagamy firmom w obsłudze klientów i zwiększaniu efektywności sprzedaży od 2020 roku. Naszym celem jest poprawa zysków i jakości usług firm dzięki wykorzystaniu Salesforce.

Kontakt

HeyCloud Sp. z o.o.

al. Kościuszki 101, 90-441 Łódź